02.04 Łańcut, Muzeum-Zamek - Koncert W Hołdzie Papieżowi Polakowi w IV rocznicę śmierciKoncert na zamku w Łańcucie upamiętnił rocznicę śmierci Jana Pawła II

Pełne pasji i żarliwości Te Deum Roberta Furera i refleksyjne, nostalgiczne Regina Coeli Ferdynada Schuberta rozpoczęły na zamku w Łańcucie uroczysty wieczór, którym upamiętniono dzień i rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Koncertowały chór i orkiestra „Nicolaus” z Kraczkowej k. Rzeszowa, pod batutą Zdzisława Magonia, z solistami: Izabelą Magoń, Agatą Międlar, Arturem Nyczem i Wojciechem Magoniem.

Ich wykonanie Mszy d-moll Józefa Haydna, publiczność, która szczelnie wypełniła salę balową łańcuckiego zamku, przyjęła bardzo gorąco.

Utwór ten pełen dostojeństwa i powagi, a zarazem radosny, był dobrym wstępem do refleksji nad tym, czym jest nasze życie i czy żyjemy dobrze. Zatrzymania się na chwilę przy tym, o czym mówił Jan Paweł II i do czego nas przekonywał.

Część tych jego myśli zawiera „Tryptyk Rzymski”, którego fragmenty czytali Monika Krupa i Paweł Wiśniewski.

„Nicolaus” już po raz czwarty koncertuje na zamku w Łańcucie w dzień odejścia Jana Pawła II.

Koncerty te inaugurują cykl innych, które chór i orkiestra poświęcają Papieżowi - Polakowi w miejscach szczególnie mu bliskich, w Polsce i we Włoszech.
Tekst - Andrzej Piątek