
którego powstanie 2 października 2004 zapoczątkowała rozmowa Pana Zdzisława Magonia Dyrygenta, z Ks. Mieczysławem Biziorem Proboszczem Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Mikołaja Bp. w Kraczkowej i pierwsze wykonanie w 11 osobowym składzie kilku kolęd podczas „Pasterki”- Mszy nocnej zapowiadającej „Wesołą Nowinę BOŻEGO NARODZENIA” - można uznać za zjawisko fenomenalne, zarówno pod względem osobowym jak i repertuarowym, które się dzieje wśród nas z potrzeby serc wielu, a rzec można nawet bardzo wielu...!
A było tak:
W pierwszym roku swej działalności Chór liczył 18 osób, a na przełomie lat 2005/2006 jego skład powiększył się do 46 osób, co zainspirowało Dyrygenta do sięgnięcia po większe niż pieśni formy muzyki chóralnej. Główną motywacją była zbliżająca się I rocznica śmierci Jana Pawła II. Zamysł wykonania na tę okoliczność Mszy G-dur F.Schuberta przy organach w kościele parafialnym w Kraczkowej mimo ogromnych obaw chórzystów, wyzwolił nieodpartą chęcią sprostania „wyzwaniu”. Bieg zdarzeń i okoliczności postawiły przed Dyrygentem zupełnie nowe „wyzwanie”, rozwiązane którego przyniosło w efekcie korzyść w postaci utworzonej w lutym 2006 roku Orkiestry Kameralnej i możliwość wspólnego wykonania 2 kwietnia 2006 roku „W Hołdzie Papieżowi Polakowi w pierwszą rocznicę śmierci” Mszy G-dur F.Schuberta, w dodającej powagi i splendoru sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie.
Brzmienie 72 osobowego Zespołu rozbudzało żywe zainteresowanie, co zaowocowało kolejnymi wykonaniami w pobliskich i znacznie oddalonych świątyniach, a to: Krakowie-Łagiewnikach w Zakopanem na Krzeptówkach, Zakopanem – Olczy, nagraniem pierwszej płyty CD będącej zwieńczeniem cyklu siedmiu koncertów i przybywaniem kolejnych osób chętnych do pracy w zespole. To też zadecydowało o wyborze kolejnego dzieła F. Schuberta Mszy C-dur, której fragmenty zaprezentowano już w październiku 2006 roku w Muzeum Zamku w Łańcucie na wernisażu Międzynarodowej wystawy Fotografii Arturo Mari i Adama Bujaka zatytułowanej „W drodze do domu Ojca”, rozpoczynającej wędrówkę po Polsce z okazji Dnia Papieskiego.
Rok 2007, to praca nad utworami Wolfganga Amadeusa Mozarta, Lacrimosa, Dies Irae, Laudate Dominum, Ave Werum, które obok Mszy C-dur F.Schuberta wykonywano podczas koncertów w hołdzie Papieżowi Polakowi w drugą rocznicę śmierci poczynając od najważniejszej prezentacji 2 kwietnia w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, poprzez kolejne w miejscach szczególnie bliskich Ojcu Świętemu, a to: Kalwarii Zebrzydowskiej, Oświęcimiu, Wadowicach, Łańcucie, Rzeszowie w Katedrze finał XVI Festiwalu Muzyki 19 sierpnia oraz Kraczkowej. W tym też roku dokonano nagrania drugiej płyty CD.
2 kwietnia 2008 w III rocznicę śmierci Jana Pawła II w prapremierowym wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej „NICOLAUS” zabrzmiało dzieło muzyki sakralnej, autorstwa wielkiego Polaka Józefa Elsnera - Msza a-moll. Wykonanie tego utworu możliwe było dzięki życzliwości i udostępnieniu materiałów nutowych ze zbiorów na Jasnej Górze przez Ojca Nikodema Kilnara - Krajowego Duszpasterza muzyków kościelnych. Stąd też tytuł koncertów: „Z muzyką Jasnogórską na szlaku Jana Pawła II”.
Niespotykany ładunek harmonicznych brzmień, świadomość autorstwa utworu i okoliczności wykonań, powodowały powstawanie nowych, dotąd nieznanych odczuć emocjonalnych zarówno w wykonawcach jak i odbiorcach, czego potwierdzeniem były gromkie i entuzjastyczne, bliskie wprost owacjom brawa jak też późniejsze recenzje medialne.
Wykonania Mszy a-moll Józefa Elsnera miały miejsce przed publicznością w rodzimej wszystkich chórzystów miejscowości – Kraczkowej, szczególnych świątyniach w województwie podkarpackim: Bazylice Mniejszej Ojców Bernardynów w Rzeszowie, Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku - finał Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej/lipiec/oraz w świątyniach we Włoszech: Rzymie, Novate-Milanese, Braciano i Bazylice Św. Gerwazego i Protazego w Mediolanie, gdzie z rąk Jego Ekscelencji Arcybiskupa - Chór i Orkiestra Kameralna „NICOLAUS” został uhonorowany Złotym Medalem i włączony do grona szczególnych, osobowości, wydarzeń gości, zgodnie z historią tej świątyni.
Listopad 2008- kolejne ważne wydarzenie i przeżycia związane z udziałem w oprawie Mszy św. podczas Ingresu Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego na Katedrę Lwowską - transmitowanego przez TV POLONIA.
Rok 2009 ,IV rocznica śmierci Jana Pała II wydarzenie powodujące chęć wytężonej pracy, by jak najpiękniej wykonać wybrany utwór na dzień 2 kwietnia, który kojarzy się nam szczególnie z „ ... odejściem Ojca Świętego...”
Doświadczenia i poziom wykonawczy zmotywowały Dyrygenta do sięgnięcia po Mszę d-moll nr 11 Józefa Haydna zwaną „Nelsońską”. Dwukrotnie 2 i 5 kwietnia, wypełniająca po brzegi salę balową łańcuckiego Zamku widownia - świętowała tę smutną rocznicę przy Chórze i Orkiestrze Kameralnej „NICOLAUS”. Kolejne wykonania w ramach tournee pt. „Z ziemi polskiej do włoskiej” od Loreto poprzez Bari, Monte San Angelo, San Govianii Rotondo, Novate Milanese do Bazyliki Św. Piotra w Rzymie włącznie, gdzie kolejne niepowtarzalne emocje jakich mogą doświadczyć nieliczni.
Październik 2009 , koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia działalności Chóru i Orkiestry zgromadził bardzo liczną publiczność, wśród której nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz kościelnych, samorządu województwa, samorządów terytorialnych i środowisk lokalnych. Maestro - Zdzisław Magoń za zasługi dla kultury polskiej odznaczony brązowym medalem „Gloria Artis”, aktu dekoracji w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonali Panowie: Kazimierz Gołojuch – Poseł na Sejm RP i Kazimierz Ziobro Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.
Na czas Bożego Narodzenia i oznajmiania dobrej nowiny „Śpiewając Małemu”- Chór i Orkiestra ma w swoim repertuarze ponad 20 kolęd polskich, które może wykonywać a,capella, a także z towarzyszeniem Orkiestry we wprowadzających w klimat tamtej „Betlejemskiej Nocy” instrumentacjach Zdzisława Magonia.
Na pierwszej „kolędowej” płycie CD zrealizowanej w grudniu 2009r. nagrano 18 najpiękniejszych kolęd polskich, których prezentacje w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2009/2010 spotykały się z niezwykle ciepłym odbiorem.
Co przyniesie rok 2010 ? –
... takie pytanie nurtowało zdecydowaną większość osób z pośród nas, które pojawiało się podczas zgrupowania poprzedzającego pierwszy i najważniejszy w roku koncert, zaplanowany na dzień 2 kwietnia dla Ojca Świętego Jana Pawła II w rocznicę śmierci.
Wiara, nie tylko w ludzi, naszego Maestro spowodowała, że poprzeczka pod względem programowym znowu poszła w górę; tym razem zaproponował wykonanie dla Wielkiego Polaka Jana Pawła II; wielkiego dzieła, również wielkiego twórcy, „REQUIEM” W.A.Mozarta i co dziwne? - na propozycję nikt nie zaprotestował.
Nie można rzec, że przygotowanie tego utworu przyszło nam bez trudu. Jednak sukcesywne poznawanie wielkości brzmienia i bogatej harmonii powodowało w każdym z nas niespotykane jak dotąd zjawisko emocjonalnej rekompensaty...!? dostarczającej na nowo zapału do dalszej pracy, a wszystko po to, by osiągnąć nakreślony cel.
Na pierwszy tydzień kwietnia 2010 r. przypadło Triduum Paschalne Wielkiej Nocy, stąd wykonanie koncertu 5 a nie 2 kwietnia, którego nieodłącznym elementem jak zawsze, była ogromna dawka emocji, niepowtarzalna aura i jakby wyczuwalna wprost bliskość Ojca Świętego. Piękne dopełnienie tego wydarzenia stanowiła, wypełniająca po brzegi salę balową łańcuckiego Zamku, widownia.
Ponownie „Requiem” zabrzmiało już następnego dnia tj. 6 kwietnia, przed również bardzo liczną widownią, którą tworzyli stali już odbiorcy i wielu nowych chcących na żywo posłuchać znany im z mediów lub z opowiadania Chór i Orkiestrę Kameralną „Nicolaus”.
Inne wydarzenia muzyczne, gdzie oczekiwano wykonania „Requiem” to Festiwal „Ars Musica” w Iwoniczu, VI Letnie Wieczory Organowe im prof. K. Gudela w Lutoryżu i wędrująca po województwie wraz z koncertami „Nicolausa” wystawa fotografii Arturo Marii.Nieco inne zabarwienie emocjonalne dla członków ChiOK „Nicolaus” miały koncerty podczas prezentacji w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w bułgarskim mieście Harmanli, gdzie na powitanie odegrano Hymn Polski. Tu „Requiem” nagradzano brawami między częściami, a po wykonaniu rozległa się wprost burza niekończących się oklasków wywołujących bis. Na zakończenie Festiwalu miało miejsce wykonanie pod batutą bułgarskiej Dyrygentki wspólnie z Chórem będącym Gospodarzem Festiwalu, utworu pt. „Panis Angelicus”, w opracowaniu muzycznym naszego Maestro Zdzisława Magonia.
Z podobną reakcją odbiorców „Nicolaus” spotkał się w Katedrze Opatrzności Bożej w Kiszyniowie – stolicy Mołdawii, a także po oprawie uroczystej liturgii konsekracji Kościoła pw. Św. Aniołów Archaniołów w Bielcach. Poza uroczystościami sakralnymi w Mołdawii, „Nicolaus” zaprezentował specjalnie przygotowany program z muzyką ludową wychodząc przed publiczność w Domu Polskim w Bielcach, w wielobarwnych ludowych regionalnych i narodowych polskich strojach. Wzruszeniom nie było końca, gratulacje, brawa, chęć rozmów i wspomnienia, którymi koniecznie chcieli się podzielić ziomkowie osiedleni w Mołdawii.
Podsumowaniem roku 2010 było nagranie koncertowe Mszy a-moll Józefa Elsnera przez TVP S.A.Oddział w Rzeszowie, które spotkało się z dużym uznaniem realizatorów i odbiorów z województwa podkarpackiego. Nagranie w postaci płyty DVD wysłane w formie zgłoszenia „Nicolausa” do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Sztuki Sakralnej w Papieskich Bazylikach Rzymu we Włoszech.
W ostatnim miesiącu roku 2010 i pierwszym 2011 - rozbrzmiewały radośnie kolędy i pastorałki w wykonaniu ChiOK „Nicolaus” głoszące Wesołą Nowinę, chwaląc Bożą Dziecinę podczas koncertów w Kraczkowej, Malwie, Przemyślu i Jarosławiu.
Rok 2011 ChiOK „Nicolaus” rozpoczął koncertem na okoliczność VI rocznicy śmierci Jana Pawła II, w ramach którego miały miejsce obok dwóch utworów Jana Pałki - „Boże Ojcze i „Pasterzem jest mój dobry Pan”, prapremierowe wykonania aż trzech utworów. Dwa przepiękne utwory Józefa Elsnera - „Offertorium” i „Nieszpory”, otrzymane ponownie w darze od Ojca Nikodema Kilnara – Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych, z archiwów Jasnogórskich w Częstochowie oraz utwór młodej artystki, zaliczanej do pokolenia - JP2 Miry Opalińskiej - „Santo Subito”, który skomponowała dla Ojca Świętego Jana Pawła II.
W ciągu najbliższych miesięcy na koncerty w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej „Nicolaus” oczekują odbiorcy województwa podkarpackiego, poznańskiego, a także we Włoszech, Austrii i Czechach

Skład chóru |
|
![]() Zdzisław Magoń
|
Dyrygent i soliści: Zdzisław Magoń - dyrygent ks. Stanisław Jamrozek - menadżer zespołu Izabela Magoń - sopran Agata Międlar - alt Katarzyna Wiech - alt Artur Nycz - tenor Dawid Krzysztoń - bas Wojciech Magoń - bas Andrzej Nurcek - bas Zbigniew Płudowski - bas |
Soprany: Bartman Natalia Frankowicz Magdalena Hawo Kinga Hawro Sylwia Kamińska Angelika Kucaba Alicja Magoń Barbara Magoń Izabela Magoń-Opalińska Danuta Michna Monika Nawojska Sylwia Ruszel Katarzyna Ruszel Małgorzata Szajna Ewelina Szmuc Andżelika Wiech Dominika Wiech Klaudia Ziaja Gabriela |
Alty: Chwaszcz Natalia Frankowicz Natalia Grad Patrycja Kisała Magdalena Kocan Anna Kucaba Ewa Lęcznar Patrycja Michna Justyna Międlar Agata Szajna Iwona Szajna Monika Wiech Karolina Wiech Katarzyna Ziaja Rozalia |
Tenory: Jaroń Arkadiusz Kucaba Karol Możdrzeń Łukasz Nycz Artur Płudowski Tymoteusz Pusz Antoni Szajna Patryk Szetela Edwin Techman Jarosław Murias Adrian |
Basy: Bem Tomasz Franczyk Wojciech Gwizdak Grzegorz Krzysztoń Dawid Możdrzeń Robert Nurcek Andrzej Nurcek Łukasz Nurcek Maksymilian Płudowski Zbigniew Ruszel Dawid Ruszel Marek Siciak Tomasz Techman Paweł Ziaja Adam Żyliński Jakub |
Skład orkiestry |
||
I skrzypce: Lewanda Joanna Łyczko Patrycja Potępa Aleksandra Władyka Alicja Rybczyńska-Magoń Katarzyna Tejchma Magdalena Żylińska Agata |
II skrzypce: Dubiel Paweł Glac Joanna Kadłuczko Katarzyna Kubicz Katarzyna Kot Sylwia |
|
Altówki: Klimasz Matylda Tejchma Hubert |
Trąbki: Balawejder Karol Międlar Maciej |
|
Wiolonczela: Ruszała Monika Łukarska Anna |
Kontrabas: Czarnik Maciej |
Obój: Grzywna Michał |
Rogi: Baran Anna Markowski Konrad |
Puzon: Wacnik Sylwester |
|
Tuba: Franczyk Wojciech |
Klarnety: Kluz Julian Magoń Wiesław |
|
Flety: Magoń Barbara Rut Jolanta |
Kotły: Magoń Wojciech |
|
Fagot: Czekajski Marcin |